Corona virüs böbrekleri iflas mı ettiriyor?

47Views

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsün solunum yollarını hedef aldığı biliniyordu. Ancak ABD’de yoğun bakım servislerinde tedavi gören bazı corona virüs hastalarında böbrek yetmezliği ortaya çıktığı için diyaliz makinelerine olan talep arttı.

New York Times gazetesinin haberine göre, yoğum bakım ünitelerinde corona virüs tedavisi gören hastalarda böbrek yetmezliğinde de beklenmedik bir artış kaydedildi. Doktorların covid-19’un bazı hastalarda böbrek yetmezliğine neden olduğuna işaret ettiği belirtilen haberde, sınırlı sayıdaki diyaliz makinelerinin hangi hasta için kullanılması konusunda ”ölüm kalım hesabı” yapmak zorunda kaldıklarına dikkat çekildi.

Kesin bir kanıt yok

Mynet’te yer alan haberde, virüsün böbrekleri hedef alıp almadığına dair henüz net bir bilginin bulunmadığı ifade edilen haberde, corona virüsün neden olduğu böbrek hasarının kalıcı olup olmadığının da bilinmediği kaydedildi.

Haberde görüşüne yer verilen Yale Üniversitesi Nefroloji Uzmanı Doktor Alan Kliger, nefroloji uzmanlarının yoğun bakım ünitelerindeki covid-19 hastalarının yüzde 20 ila 40’ında böbrek yetmezliğine rastlandığı tahmininde bulunduklarını ifade etti.

Express Your Reaction
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

Bir Cevap Yazın

Yardıma ihtiyacın mı var? Bize yazın!
%d blogcu bunu beğendi: